Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je to IN!

Pořád dokola trendy - absolutně skvělá a krásná - vyrovnaná - zářící - úspěšná. Nebo úspěšný?!

Ale taky pořád dokola to samé, recyklované, přešívané, přebarvované, zkracované, svým způsobem stereotyp, nuda a šeď v 99% případů a to 1%? Ót kutýr :)

A tak je to se vším - módní vlny jsou tu od toho, aby nám dávaly vědět, že něco nás zasáhne ale taky s odlivem brzy opustí. V oblasti fashion trendů je to rutina, zvyk a jinak nelze vytřídit zrno od plev a nalézat to IN a NEW.  Ale jsou i módní vlny nežádoucí a ty se drží jako klíště. Proč? Na to by asi byla třeba nějaká psychologická studie, co ale s ní? Nic. Nezbývá než se vzbouřit, celé to otočit, předělat, změnit a nakročit jiným směrem.  Kde se vzala ta módní vlna Jorkšírů, Čivaviček, Činských naháčků? To už asi taky nevypátráme, prostě začli být IN. Jenže s tím IN je spojeno to, před čím naše oči víčka přivírají, nebo v té rychlosti to ani nepostřehneme. A když už ty oči otevřeme, nestačí to, protože realita je tisíckrát šílenější, než na co náš naivní mozek a rádoby optimismus stačí!!

MNOŽITELÉ!!!

Speciální skupina lidí, jež si jednoho krásného dne řekla, že zvířata by mohla být dobrým byznysem a hlupáků je všude kolem dost. Někteří z nich to dopracovali do takových "výšin", že skladují v domě desítky klecí, feny nechávají nakrývat od prvního hárání a s něčím takovým, jako je proběhnutí se po louce, se jejich psi nesetkají už nikdy. Veterinární péče? Řízený vrh? Socializace? Genetika před plánovaným vrhem?

http://www.youtube.com/watch?v=AVmNhkFZ6R4

A sme u toho, Vy by jste u takových neřádů nikdy nenakupovali. Ano ano. Ale taky ne ne. Tak schválně, kolik z Vás vidělo oba rodiče pejska, kterého máte doma? Kolik z Vás ho koupilo jinde než u majitele doma nebo v chovatelské stanici, po velice milé prohlídce a přátelském posezení u kávy mezi ostatními hafiny? (zastávka, restaurace, náhodou smluvené místo...). Kolik z Vás dodnes věří tomu, že průkaz původu je zbytečnost, protože Vy toho Vašeho přeci nechcete na výstavy? Kolik z Vás dodnes "obtěžuje" člověk, který Vám Vašeho pejska prodal a zajímá se o to, jak se mu daří a připomíná Vám, že kdyby byl jakýkoliv problém, hned se mu máte ozvat? Kolik z Vás koupilo štěně ve věku, kdy mělo být správně ještě u matky? A kolik z Vás má doma plemeno, které nevypadá úplně přesně jako standard na obrázku ze Psí encyklopedie?

 

Je vás mnoho. Je Vás více než 50%? Ne, ještě víc!

Klasické argumenty: Jenže pejsek s PP stojí i třikrát tolik! Jenže my nechceme na výstavy! Jenže jenže jenže a ejhle, pejsek sice třikrát levnější, ale zadotovali jste jednak množitele, přispěli k tomu, že má odbyt a bude další vrh a za pár měsíců zjišťujete, že možná patříte do té velmi početné skupiny majitelů psa bez PP, kteří už nechali pěkných pár tisícovek na veterině, nedej bože, že jste si pořídili dogu a po dvou letech pláčete, když Vám vet sděluje, že má dědičné kloubní onemocnění. Vy jí přeci milujete, ale cože? Operace stojí desítky tisíc? Jak se to mohlo stát? Kdo to mohl vědět? Zodpovědný chovatel to měl vědět a ví to, když plánuje vrhy jen se zvířaty, u nichž není prokázané ŽÁDNÉ dědičné onemocnění, žádné neblahé povahové vlastnosti (agrese, nevyrovnanost, deprese). No a takové testy stojí peníze. A kdo je ochoten je vydat? Zodpovědný chovatel. Už tušíte, k čemu je průkaz původu psa? Ve finále pejsek z opravdové chovatelské stanice je často levnější než ten od množitele. Nemusíte mít přímo předpokládaného šampióna z nejvyhlášenější chovatelské stanice daného plemene v Evropě, stačí najít chovatelskou stanici, která má dobré reference a neprodává štěňata za desítky tisíc. Sice taky ne za dva a půl, ale např. už za 7000 - 9000 Kč můžete koupit opravdu kvalitního psa, u kterého automaticky prodejce předloží veškerá možná vyšetření rodičů, samozřejmě s negativním výsledkem.

http://www.orleansnow.cz/PAEGAS/cz/jak%20rozeznat.htm

 

Jasně, není všechno černé nebo bílé. I mezi chovatelskými stanicemi se najdou černé ovce a i mezi množiteli se najdou tací, kteří vyprodukují štěňata, jež se bez nejmenších zdravotních problémů dožijí i 15ti let. Jen ta pravděpodobnost je u každého z nich s čísly trošku na opačné straně. Ano, je tu ještě ta otázka dlouhověkosti voříšků, pokud se budeme řídit čistě přírodou, tam nahrává genová rozmanitost - silnější jedinci, zdravější, kteří přežijí, takto to příroda úplně původně zařídila a jen my lidé to narušujeme neuváženě tak, že nám je prostě ten náš mazlík tak drahý a naivně se domníváme, že když ta naše Fifinka je tak jedinečná a originální, tak po ní přeci musíme mít štěňátko, bez ohledu na to, že ani my, ani ona Fifinka prostě svůj klon nezařídí, takže stejně neexistuje jediný argument pro to, chtít od svého mazlíka štěně. Stejně tak neexistuje jediný argument na to, množit psy prostě jen pro peníze, bez ohledu na to, že se tak bez zdravotních testů předávají event. dědičné choroby na další generace potomků.


http://www.retrivri.estranky.cz/clanky/nezabijejte-psy-mnozenim-.html

A teď si určitě říkáte, že je to snobství, že nemůže každej mít jenom psa s PP, co ti voříškové, mnohým z nás prošli přes práh a zůstali několik let, milovali jsme je nade vše. Ti mají také právo žít! Mají, každý pes ho má! Jen jde o to co svou volbou podpoříme. Kde budeme vytvářet poptávku a tím přispívat k utrpení těch, jež jsou odsouzeni jen k tomu, aby plodili a vydělávali svým lenivým majitelům peníze. Jak z toho ven? Dá se s tím vůbec něco dělat? Dá.

 

Prostě to všechno otočit, předělat, změnit a zapamatovat si slova: KUPTE PSA S PP NEBO ADOPTUJTE!

http://mameradipsy.cz/2011/07/psi-adopce-uz-i-pres-facebook-pomozte-unikatnimu-projektu/

 

Pokud se tím budete řídit, vyřadíte z toho systému množitele. Buď si koupíte pejska s průkazem původu nebo dáte domov opuštěnému. Ano, i za ty opuštěné se někdy platí a správně by se za ně mělo platit vždy, říká se tomu adopční poplatek. I pokud dosahuje výše takřka 700 - 1000 Kč, je to stále částka nedostačující, která jen částečně nebo vůbec nepokrývá náklady jež musel někdo vynaložit na záchranu, vakcinaci, odčervení, očipování, přepravu, event. léčbu a krmivo. V městských útulcích je zbytek nákladů samozřejmě dotován z rozpočtu, v soukromých azylech nebo u jednotlivců z vlastní kapsy nebo z darů.

Začínáte trošku vidět smysl? To je dobře. Dokážete si představit, že Vy, manažerka, kosmetička, modelka nebo žena v domácnosti přijdete mezi lidi s chlupáčem, o kterém nadšeně vyprávíte jeho příběh? Opravdový příběh, o záchraně, o poskytnutí domova a obhajujete jeho naprosto originální voříškovský vzhled? Tak jedinečný, úžasný a skvělý pes. Dobrý skutek? Může být a nemusí. Může to mnohdy znamenat i záchranu jeho života, to místo, které mu dáte se svojí láskou. Nová módní vlna? Adopce? Proč ne? Není jediný důvod říct ne.

Místo výletu do galerie, na zámek nebo posezení na terásce s Latté zajet do útulku? Proč ne?

Místo dvacátého pátého svetříku příspěvek opuštěným zvířatům? Proč ne?

Místo lenošivého odpoledne velký vyřazovací úklid ne/potřebných věcí pro Vás/útulky? Proč ne?

Děti už vyrostly a dům je prázdný, jenže klidnějších je jen prvních pár měsíců v roce, takže pejsek nebo kočička na trvalo nepřipadá v úvahu. Ne, to opravdu ne, ale poskytnout domov dočasný ANO! Než se najde nový páníček, předat tu lásku do nového začátku, mít doma na chvíli štěňátko, zahnat deprese a smutek a za čas se radostně loučit s pocitem, že bez Vás by tu už možná dávno nebyl a teď už se bude mít jen a jen skvěle v novém domově. Krásná představa?

A co ti chudáci, kterým život nejen nedopřál domov, ale zanechal jizvy na duši i na těle? Slepí, hluší, bez pacičky, bojují o život. Mají šance nejmenší, často žádné. Stojí peníze a nikdo se nechce vystavovat s mrzáčkem. Je málo těch, jež znají priority života a dokáží vidět krásu tam, kde ji nikdo nevidí.

http://www.dejtenamsanci.estranky.cz/

Mezi námi je i pár lidí, jež nejenom vidí tu pro ostatní neviditelnou krásu, ale dokáží čelit utrpení a bolesti s láskou a radostí za cenu vlastního vysílení. Jsou to lidé, kteří si vezmou na dožití smrtelně nemocného psa nebo kočku. Ano, ta věčná otázka. Má to vůbec smysl trápit zvíře? Na to je jednoznačná odpověď. Nikdy nemá smysl trápit žádné zvíře. A nikdy nemá smysl chvátat s injekcí ve jménu "netrápení se" jen proto, že je nám líto peněz za operaci nebo nejistou léčbu. Ale má smysl dopřát lásku těm, jež to ještě nevzdali, kteří mohou vychutnat posledních pár krásných dní, i kdyby jich mělo být jen pět. Za pět dní můžete dát psovi tolik lásky, které se mu nedostalo za celý jeho dosavadní život. Máte už slzy v očích? Já je mám každý den, protože stránky neotáčím, neklikám na křížek u panelu a už nedělám, že jsem slepá.

www.dogsmagazin.cz/clanky/magazin/pred-tim-nez-odejdes

 

Možná si akorát říkáte, že už by to mohlo stačit, cítíte ten tlukot srdce, když si představíte psa, který dva dny ležel v příkopě sražený autem a až stopadesátýosmý člověk ho zvedl ze země a vrátil mu naději. Když si představíte kotě, s kterým někdo praštil o zem a ono dva dny zvedalo hlavu k lidem, kteří kolem něj procházeli. Vídáte takové články v novinách a honem otočíte na další stranu? Je to obrana před utrpením, ale ne pro ty, jež bránit potřebují. Tyhle dva uvedené příklady jsou reálné, opravdu se staly a stávají se horší a stávat se budou.

Pomoc stojí jen čas a peníze. Nic víc. Hodnota toho, co se Vám vrátí, je nevyčíslitelná.

 

 

"Na brehu mora bolo male dievcatko a zbieralo vyplavene umierajuce hviezdice a hadzalo ich nazad do mora. Isiel okolo starsi muz a pytal sa, preco to robi, ved su ich tisice a zachrani len nepatrne percento. Aky to ma vyznam? A dievcatko zdvihlo jednu z nich, hodilo ju do mora a povedalo - Pre tuto jednu nekonecny."

 

"Nemůžeme zachránit všechny a změnit celý svět, ale můžeme změnit svět těm, které zachráníme."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Došli jste až na konec a přesto hledáte víc?. Chcete tedy jít dál? Prohlédněte si stránky kampaně:

NEZABÍJEJTE PSY MNOŽENÍM!

Stačí napsat na zeď a vyjádřit jakoukoliv svoji touhu pomáhat - vždy Vám bude nabídnuto mnoho možností - od informativních letáčků, pořádání sbírek, akcí, osvětových přednášek, přes spolupráce s jednotlivými útulky až po adopce a poskytování dočasných domovů. Vaše nabídka pomoci nebude nikdy odmítnuta. Inspirací Vám budou i oblíbené stránky kampaně na Facebooku (najdete vlevo pod nadpisem "Oblíbené stránky"). V případě zájmu můžete napsat i na email:

Nezabijejte-psy-mnozenim@seznam.cz

Můžete tak nalézt i nové přátele z Vašeho blízkého okolí, kteří se již v pomoci pejskům a kočičkám přes Facebook angažují. Existuje mnoho záchranářských skupin, do kterých se můžete v případě Vašeho zájmu dostat. Stačí jen napsat.

 

A pro ty, jež se snaží vidět ještě o kousek dál, se připravuje článek o situaci na Slovensku a následně i v dalších zemích. Nejdůležitější informace jak to opravdu chodí na Slovensku v karanténních stanicích a útulcích najdete zde:

SLYŠÍM PSÍ PLÁČ ZE SLOVENSKA!