Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč?

Všechno začíná otázkou "proč?".

 

 

Odpovědí nespočet. Každá jistě ryzí a jedinečná. - Zjistila jsem, že vlastně lze za nové kalhoty nebo pár triček, doplňků a tretek získat daleko víc - více prázdného místa ve skříních, což je u mně často problém, protože do nich schovávám vše nepotřebné, co ve chvílích akutní nutnosti samozřejmě nemůžu najít, ale hlavně lze se tak učinit šťastnou.

Říká se, že štěstí a lásku si člověk za peníze nekoupí + další pořekadlo: Kdo říká, že za peníze si nekoupíš štěstí a lásku, zapomněl na štěňata. Já jsem zjistila, že kromě letenky na ...... (tajná destinace) si za peníze už nemůžu koupit nic, co by mně učinilo šťastnou, ani nové boty, kabát, kabelku, hodinky, masivní stůl do kuchyně, nové závěsy, truhlíky, kopu sladkostí... kromě! pocitu, že jsem pomohla jednomu zvířátku vstáv a vydat se na novou cestu.

Ten pocit je k nezaplacení. A přesto jde koupit. Je to droga. Kouknu na mé nákupy staršího data, které skladuju v pytlích a kufříku, povětšinou ani ne pětkrát nošené svetříky po pětistovce, kalhoty stěžíc zakrývající zadek, jak jsou ultra sexy bokové, desítky věcí, které byly rozmarem "zrovna tohle chci", "zrovna tohle mně teď baví", "zrovna tohle teď musím mít", "zrovna tohle se mi líbí". Je to jako s několika kilogramy neotevřených dopisů, které skladuji v tašce, přidávám další s naivitou, že zavčasu otevřu a pročtu. Pak kouknu do tašky a najdu dopisy dva roky staré. Neotevřené a nevím, co v nich bylo. Nebylo to důležité, protože se vůbec nic nestalo. A tak je to s takřka vším kolem mně. Nic by se nestalo, kdybych za posledních pár let nevyhodila desítky tisíc za ty zbytečnosti, které se tu kolem mně vystavují nebo už dávno skončily v koši.

Mohla sem ale za ty peníze zachránit život mnoha zvířatům nebo alespoň zajistit důstojné dožití. Je to zjištění, kterému se "normální" člověk brání. Nechtít si přiznat, že pár tretek ve skříni má cenu několika psích životů, nebo že ta stejně nevzhledná polička, která skončila ve sklepě, mohla být tím, co by zachránilo jedné kočce zrak.

 

Je to empatie, nelhostejnost, soucit, láska...? Je to druh štěstí. Je to smysl života. Ne takový, kdy má člověk pocit, že se obětoval. Povznášející pocit štěstí mít tu moc, vůli a chuť dopřát těm, kteří dosud strádali, nebo by bez pomoci byli odepsaní, lepší život nebo naději na život vůbec.

Štěstí si lze koupit i získat jej zadarmo.

 

 

 „Svět je nebezpečné místo k životu; ne kvůli těm, kteří páchají zlo, ale kvůli těm, kteří na ně koukají a nechají to tak.“ (Albert Einstein)